Wydział Dochodzeniowo-Śledczy
Wydział Dochodzeniowo-Śledczy
Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi
91- 048 Łódź, ul. Lutomierska 108/112
tel. (47) 841 21 00 lub (47) 841 21 01
adres mailowy: wds@ld.policja.gov.pl
Naczelnik
młodszy inspektor Aneta Pietruk
Zastępca
podinspektor Sebastian Chrzęst
Zakres zadań Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego:
- Prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach dotyczących przestępstw trudnych do wykrycia z powodu znacznego stopnia skomplikowania działań wykrywczych bądź dowodowych, a także o zasięgu obejmującym obszar kilku powiatów lub województw, przekraczających możliwości realizacyjne jednostek Policji, a w szczególności postępowań przygotowawczych o charakterze kryminalnym, w których konieczna jest współpraca z policjami i prokuraturami państw obcych oraz najcięższe przestępstwa kryminalne o złożonym procesie dowodowym.
- Obejmowanie nadzorem szczególnym postępowań przygotowawczych prowadzonych przez jednostki Policji, charakteryzujących się skomplikowanym stanem prawnym i faktycznym, w tym wielowątkowych oraz o złożonym procesie dowodzenia;
- Koordynowanie czynności dochodzeniowo-śledczych dotyczących zwalczania przestępstw kryminalnych w jednostkach Policji.
- Sprawowanie nadzoru ogólnego oraz dokonywanie ocen działalności komórek dochodzeniowo-śledczych w jednostkach Policji w zakresie przestrzegania prawa, w związku z prowadzonymi postępowaniami, sprawności organizacyjnej, ekonomiki procesowej i rezultatów wykrywczych.
- Analizowanie stanu przestępczości oraz wypracowywanie metod i sposobów jej zwalczania.
- Oopracowywanie opinii, wytycznych oraz metod rozwiązywania problemów z zakresu postępowania przygotowawczego i stosowania instytucji procedury karnej mających istotny wpływ na skuteczność działań Policji w zakresie ścigania karnego.
- Nadzór nad postępowaniem z dowodami rzeczowymi i prowadzenie składnicy dowodów rzeczowych wielkogabarytowych oraz innych, które ze względu na swe gabaryty i inne właściwości nie mogą być przechowywane w składnicach jednostek Policji oraz komórek organizacyjnych Komendy.
- Prowadzenie rejestrów: wskazań uzyskanych ze zbiorów Centralnej Registratury Daktyloskopijnej przy wykorzystaniu Automatycznego Systemu Identyfikacji Daktyloskopijnej (AFIS); pozytywnych porównań kodu genetycznego ze zbiorów prowadzonych na zasadach określonych w przepisach o prowadzeniu baz danych zawierających informacje o wynikach analiz kwasu dezoksyrybonukleinowego, wraz z dokonywaniem okresowej weryfikacji informacji o efektach działań, podjętych przez jednostki Policji, w wyniku tych wskazań lub porównań.
- Prowadzenie Wojewódzkiego Magazynu Środków Odurzających i Substancji Psychotropowych oraz realizacja prawomocnych decyzji sądów o przepadku przechowywanych substancji.
- Prowadzenie Wojewódzkiego Magazynu Broni i Amunicji służącego do przechowywania broni palnej stanowiącej dowód rzeczowy w postępowaniu przygotowawczym lub w sprawach o wykroczenia.
- Prowadzenie składnic dowodów rzeczowych na potrzeby komórek organizacyjnych Komendy oraz Wydziału w Łodzi Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.